reede, märts 31, 2006
SP8
1 of April. is start day of Secret pal 8. Participants are all over the world knitters and carafters and who own blog. So lets do it again. My first experience with SP7 is fantastic and I reccomend it. Best wishes to my friends wyesueknits and spittingyarn who spoiled me.
teisipäev, märts 28, 2006
Portfolio
Natukese hilinemisega küll, aga siiski saan teile nüüd ära näidata ka viimased tööd, mis Kodukirjas ilmunud. Et te ei arvaks, et ma üldse käsitööd ei tee. Märtsi kuu Kodukirjas ilmus siis lilleline kardin ja laudlina.
It is little late, but I still want to show you what new things I have made for magazine. Magazine Kodukiri (=´Home magazine´) Were in March some curtains and table cloth.
esmaspäev, märts 27, 2006
SP7
Täna oli tõeliselt super päev. Kõigepealt saatsin ise ära oma SP6 sõbrale paki. Suure eesti lõngu, heiet ja villa täis paki, kus vahel veel Praakli raamatud eesti kindakirjadest ning sokolaadi ja natuke pärleid. Aga ma sain ka oma paki, või õigemine 2 pakki täna. Ja mida kõike sealt seest ei leidnud. Väga vinget puuvillast ja käsitsi värvitud siid lõnga. Sokolaadi ja mõned märgid ning vahva mõõdulindi. Aga ka väga head pliiatsid moe joonistamiseks ja raamatu Dresses in detail around the world. See on tõeliselt ilus ja huvitav raamat.
Today is really good day. I sent my last package to my SP friend. I hope she is satisfied with 3 books about Estonian mitten patterns and Haapsalu lace patterns. Also I sent her some yarn and for her spinning hobbi some wool also. All from Estonia. And because she is chocolate friend she got some dark coffie choclolate and dark choclolate with cherryes.
But I myself got 2 packages from my friend. She really surprised me with these amaizing yarns and book. Thank you and hug to you. There is some cotton and some hand dyed silk, some chocolate and measuring tape. And there was really good pencils for drawing fashion designs and book about Dresses in detail around the world
. Oh I just love it.
neljapäev, märts 23, 2006
Moe ajalugu - Renessans / Fahion history - Renessance
Renessansi hüüdlause - Eesmärk pühitseb abinõu. Rüütlite aeg saab läbi ja ka eetika saab läbi.
15-16 saj Itaalia
Inimene tunneb end juba üksikindiviidina kindlalt ja ei vaja kogukonda enda ümber. Tekib huvi antiigi vastu. Inimene on oluline, eriti kui ta midagi oskab. Kunst pole enam anonüümne. Hakatakse rääkima laste kasvatamisest ning võetakse koduõpetaja, kes õpetab kõigile kõike. Tüdrukud õpivad ratsutamist ja vehklemist ja poisid kokkamist.
Naine peab mehele olema elukaaslane, sõber ja armuke. Katariina Svorsa kirjutab raamatu lõhnade valmistamisest, kus sees kosmeetika ja lõhnavete segamise nippe. Samuti peatükk kuidas kiirelt lahendada ebameeldivaid olukordi. Selles peatükis on õpetusi kuidas teha mürgitatud kindaid, õunu ja muud huvitavat.
1492 avastab Kolumbus Ameerika. Sealt tuuakse kõige muu huvitava hulgas kaasa ka süüfilis. Seetõttu pannakse 16 sajandil kinni kõik avalikud saunad ja pannakse alus nn pesematuse kultuurile.
Naine
Kahvatu jume ei ole hea. Sobiv näovärv segada munaga ja katta sellega nägu. Pärast värvi kuivamist töödelda seda värnitsaga. Maha sai ainult munaga lahustades. Hea värv püsis kaua ja ei lahustunud vees. Ühesõnaga päris kõva keemia oli. Nagu meie poodides müüdud Värnitsa värvid. Brrr.
Ilus oli kui otsaesine oli 1/3 näost. Kel vähem raseeris otsaesise paljamaks. Nina pikk ja kitsas, suu pisike ja korallpunane, rääkides paistab vaid 4-5 hammast, rüht sirge, paks ei tohi olla, liig peen ka mitte. Et pikkus oleks sobiv kanti puidust kombasid Veneetsias. Esimene versioon kontsakingadest siis.
Itaalias oli palju linnriike ja valitsejateks olid kaupmehed. Seega ka mood oli rikka kaupmehe ja pankuri mood. Rikkus ei ole päritud vaid ise teenitud. Seega riietus peab olema harmooniline ja moodustama terviku. Kärtsud värvid pole enam moes. Materjalid on kallid. Kasutatakse siidi ja sametit. Eriti kallis on must. Siid eriti peen kui läbi tikkida. Eriti ilus ja kallis on kuld või hõbeniidiga tikitult, kus 1 m riiet kaalub 3 kg.
Mehed käisid tol ajal ringi riiete all rõngassärk, kuna kardeti intriige ja pussitamisi.
Taskurätik
Nuuskamist peeti raskeks eksimuseks. Mapa - It.k võetakse kasutusele vana Rooma riigis juba. Julius Cesar oli kroonilise nohuga ja temal vaja. Samuti oli hea Colosseumis rätiga lehvitada. Nähti sind paremini nii. Vahepeal unustati rätik kuid 16 sajandil võeti uuesti kasutusele ja kasutati higi pühkimiseks. Pruudid tegid kaasavarasse fatsoleto e siidist räti mille servas olid kaunistused. Reeglina oli selleks pits. 1 pits tuli üldse kasutusele 15 sajandi lõpus ja tehti see kuld või hõbeniidist. Sellised pitsid pole hooldatavad.
Araabiamaades kooti juba 6 sajandil. Itaalias 13 sajand ja mujal 14 sajand. Eestis hakatakse kuduma 15 sajandil.
Noored kannavad seda mis on moes vanemad seda mis on kallis. Mantlid on lopsakad. Noortel meestel lühike pluusi osa. Nüüd on alumisest tuunikast arenenud särk linast või siidist, mille peal on kuub villast või brokaadist või sametist. Siiani magati öösel samas särgis mis kõige alumine oli. Nüüd kui alumine särk oli peenest pitsist tuli esimest korda kasutusse ööriietus.
Naised kandsid paikkonniti erinevaid riideid. Ampiirstiilis, rind kinni seotud kleit. Allumine kleit on cott peal tsimaru, mis on külgedelt kokku õmblemata, et tuua esile alumine kleit. Varukad nööriti nii, et alumine särk paistis välja.
Juuksed olid kõige ilusamad, kui nad olid mee karva või mis tahes blondi varjundiga ning soengus paelte ja pärlitega. Naised kasutasid juuset pleegitamiseks spets kübarat Solna, kus keskel oli auk kust juuksed läbi tõmmati ja äärele laotati pleegitamiseks. Aga nägu jäi serva alla varju. Nii äädikaga niisutades ja päiksega pleegitades püüti saada blonde juukseid. Siis üks hea kuid kahjuks poolik retsept juuste blondeerimiseks oli veel sisalikud, mesilsed ja midagi veel kuivatada ja pulbriks. Segada miski ainega ja siis see möga pähe.
Eriti moekas oli naine kel oli pihik ja seelik ning nende juurde sobivaid ära käivaid varukaid mitu paari. Paar mis sobis pihiku paar mis sobis seeliku ja mine tea veel mis sobivusega varukad siis.
Saksa
Mood on demokraatlik. Luther viib läbi reformatsioooni. Kirik viiakse lähemale rahvale. Reformatsioon tehakse jõuga, kirikuvarad, väärismetall ja pildid hävitatakse. Saavad alguse uued usulahud, mis eksisteerivad tänaseni.
Reformatsioon loob olukorra kus läbi rõivastuse paavsti inimesed eristuvad. Suur osa saksa aadlist läheb aga kaasa ideega lihtsusest. Reformatsioon rõivas on saube e. kasukas - paksust mustast villasest materjalist ilma krae ja karusnahast voodriga. Varukas on suur ja pikk. Hea kui saaks käe mitmest august läbi panna. Peale reformatsiooni kasukas rikkalikum ja muutub rikka jõuka inimese riietusesemeks. Rikas oled aga siis kui jaksad süüa osta ja süüa. Mehe don suured ja jõulised.
Võetakse kasutusele väga uudne ja vinge asi. Nimelt pükste esiklapp. Ja kuna see nii kõva sõna on tuuakse seda väga esile. Et kui te siis viiksite pilgu nendel meestel alla poole vööd :)
Palgasõdur saab palga röövitud varast. On hästi kui röövitakse vaenalse maad, aga võivad ka omadelt võtta. Elavad tavaliselt peost-suhu ja seetõttu on neile palju lubatud. Nende ainsaks kaitseks on vateeritud rõivas. Õlal ja põlvedel on nüüd ploomi kujuline lõige. Varukas käib endiselt nööriga kinni ja alussärk paistab alt. Edevamad sõdurid hakkavad oma rõivast ribastama ja augustama. Nii paistab alt vooder ja lisaks veel kaunistuslik kant. Ka neil on vahvad püksilukud :)
Naistemoes allub sellele ribastamisele kõige paremini varukas. All siis särk peal pihik ja seelik. Pihik nööritud ja muutub korsetiks. Seelik sügava voldiga ümber ringi ja kangas dekoratiivsem. Popp on juuksevõrk ja barett sulega. Kasutatakse palju ehteid ja kive. Hästi palju on sõrmuseid.
Riideid peetakse tähtsaks. Ühed saksa isast pojast kaupmehed lasid endast kõigis oma rõivastes teha akvarellid. peale surma sai neid kokku üle 400.
Taskukell on enne reformatsiooni leiutis.
esmaspäev, märts 20, 2006
Moe ajalugu - Keskaeg / Fahion history - Medevial times
Ühel momendil, aga lõigatakse ülemise kleidi varukad küljest ja käeaugu kaar jääb väga pikaks ja teravaks. Seda hakkavad kirikumehed kutsuma Kuradisilmaks.
Ehtena kasutatakse vööd, mis hoiab riideid, on dekoratiivne ja näitab saledat pihta. Armastati ka väga tisi ehteid. Näiteks kanti kuni 20 sõrmust, kaelas olid ketid ja rõivaid kinnitati prossidega. Vööl kandsid naised nuga, kääre, kimbukest aromaatseid rohtusid, nõelahoidjat, kullatud kulliküünt hammaste torkimiseks, peeglit, mis tol ajal oli lihvitud metalli tükk.
Gooti periood 13-14 sajandil
Ilmuvad esimesed raudrüüd. Raudrüü on ka see, mille põhjal pärast arendatakse välja varuka lõige. Siiani on varukas endiselt neljakandiline tükk riiet.
13 sajandi kleit ja vammus e. tuunika lõigatakse taljest läbi ja lõigatakse ka varukas otsast. Samas käeaugu ja õlakaare konstruktsioon tuleb hiljem. Varukad ühendatakse nööpide ja prossidega kleidi külge.
13 sajandi algul oli Pariisis 700 rätsepa ja 300 tsumfti. Gooti ajastul peeti tähtsaks roosi kui neitsi Maarja lille. Roosi õielehti pandi peekrisse joogi sisse või käidi õitega kaetud vannis. Roosid, tulbid ja viinamarjad on esimesed taimornamendid, mis kooti ka riietesse sisse. Lisaks kasutati ka tikandit, mis tugevdas õmblusi.
14 sajandi mehe riietus
Kuna mees peab palju liikuma, hakkab muutuma sääresidemete osa kostüümis. Hakatakse kandma sukki, püksid lühenevad ja sukad kinnitatakse algseste trippidega vöö külge. Sukk on ainult sääre osa, talda pole ja õmmeldakse tagant kinni. Ei tunta veel ringselt kudumist. alles 16 sajandil hakatakse sukki kuduma.
Sukkade ja pükste osa varjab tuunika. Alumine tuunika muutub särgiks ja pealmine vammuseks, mis lõigatakse vöö kohalt läbi. Ülemine osa on raudrüü all ja kitsas, alumine aga pikk ja põlvini.
14 sajandil peale pikka õitsengu aega jõuab katke euroopasse. Inimesed sellest sokis ja ennustavad maailma lõppu. Sellest tulenevalt ka paras naudisklemise, pidude panemise ja kõigest viimase võtmise meeleolu. 14 sajandil vaheldub mood meeletu kiirusega. Meeste vammus lüheneb ja vöö liigub puusale. Vaimulikud jorisevad selle peale, et mees käib riides nagu vorstinahk ja kui kummardab siis on pee paljas. Eks seal omajagu kadedust ka sees oli. Meeste soeng oli pikk, vähemalt õlgadeni juus, mis oli vaba mehe tunnuseks. Palju oli peakatteid. Aadlikel sulgedega ehitud kübarad. Jalanõudeks madalad saapad.
Mõiste "tähtis nina" pärineb keskajast ja tuleneb tolleaegsest kinganinast. Mida pikem oli kinga nina, seda tähtsam oli mees. 1363 tehti Inglismaal seadus, mis määras kinga nina pikkuse. Lihtkodanikul võis nina pikkus olla kuni 15 cm, mitteaadlikul härrasel 37,5 cm ja aadlikul 60 cm. Keskmiselt oli kinganina 45 cm pikk ja kinnitati põlve juurest nööriga jala külge.
Nüüd kui kleit on fikseeritud ja ülevalt ümber keha, saab hakata ka dekolteed suurendama. Kosmeetikas kasutati heleda jume saavutamiseks kasutati kaane. Kustutamata lubjaga eemaldati karvu. Hinnatud parfüümideks olid roosiõie vesi, vürtsid ja äädikas. Huuled määriti kokku meega, et oleks lopsakamad huuled.
Naiste riietus oli muutunud neitis Maarja kultusega seoses. Lai vöö, suur dekoltee, kaelal läbipaistva kangaga, uuesti tuli kasutusse slepp, peas torukübar. Slepi ja kübara pikkus regelementeeritud. Madenas mõõdetakse sabad turuplatsil üle ja kui saba liiga pikk, lõigati mõõgaga maha üleliigne osa. Slepp oli kuskil 6-7 meetrit. Torukübara kõrgus oli keskmiselt 60 cm, aga eriti uhke oli 1 -1,2 m pikkune kübar. Uksest sisse käisid naised väidetavalt põlvili.
Burgundia mood
Põhja Prantsusmaa ja Belgia 15 sajandil 100 aastase sõja lõpus. Värvivalik muutub ja tulevad moodi hall, must ja violett. Must on kõige kallim värv, kuna seda on raske saavutada. Pidulikel puhkudel kasutati ka rohelist, punast ja valget.
Meeste vammus on ülalt lopsakas ja vöölt kokku hoitud, alt jälle lopsakas. Rõivad pidid olema voldilised, nn orelivilevoldilised. Neitsimaarja kultus tegi naiste riietusega veel ühe huvitava triki. NImelt hakkasid naised kandma kõhul väikest patja nii, et välja nägi nagu nad oleks rasedad. Pealmise kleidi varukas veidi liiga lopsaksas ja ripub alla poolde põlve. Varukal võib olla mitu käe auku. Kõikidel asjadel oli alla vooder, mis on teist värvi kui pealmine riie. Servad riietel tehti säbruliseks. 15 sajandil võtavad mehed kasutusele särgi. Riietus koosneb särgist, vammusest ja mandlist. Sukpüksid on pükste külge kinnitatud ja neil on juba tallad. Sukkade peale tõmmatakse veel ühed püksid.
Arnolfini pulma portree Jan van Eyck. Naine ei ole abiellumise hetkel rase juba, vaid on riietunud viimase moe järgi, kandes kõhul patja.
reede, märts 17, 2006
Pihunukud / Palmpupets
Täna algab Rahvaülikoolis Maaja Kalle kursus pihunukkude tegemisest. Siiani on mulle kõik Maaja kursused meeldinud. Olen käinud tegemas nii beebinukku kui viltinud jõuluehteid. Ta oskab väga hästi seletada ja õpetada. Kahjuks jääb tihti aega väheseks ja küsimusi liiga palju küsimata. Aga ikkagi on põnev käia sellistel kursustel. Siin paar nukku eelmise aasta kursustelt.
Teine kursus, või õigemini väljasõit, kuhu loodan minna, on Anu Raua juurde Heimtali. Anu Raud on teine väga vahva inimene, kes rahvakultuuri ja kunsti väga hoiab ja sellest palju teab. Inimesena on ta mulle väga sümpaatne ja teda on väga huvitav kuulata. Selliste inimestega läbi käies taban end tihti mõttelt, kas ma pole mitte vale eriala valinud. Aga samas... kui ma ei teeks seda mida teen, vaevalt oleks mul võimalusi siis osaleda neil kursustel ja koos käimistel.
Today I will go to small puppets course. Known artist Maaja Kalle is teacher and she is really good. I like her style and methods. Here are some puppets I made last year in her course.
Other intereting person whom I will go to meet is Anu Raud. She is one of the best artist and knows well estonian folk art. She is curator in her own museum in Heimtali where are lot of folk clothes like mittens, socks, skirts. Also there are puppets and all sorts of things. Here are some gobelane carpets and puppets made by her.
kolmapäev, märts 15, 2006
Mood ja orhideed / Fashion and orchids
Seekord ei tule jälle juttu otseselt käsitööst, vaid disainimisest. Olen seda nüüd mõned tunnid TTÜs õppinud ja ise olen väga rahul. Minu esimesed iseseisvad disainid on siis sellised. Ega midagi väga hiilata pole :) aga ikkagi minu, kes ma üldse joonistada ei osanud, jaoks suur samm edasi.
Teisel pildil, aga minu vanad ja uued hooleaulsed. See suurte lillakate õitega orhidee on minu juures olnud nüüdseks 3 aastat ja selle aja jooksul vist vaevu 4 kuud ta ei õitsenud. Loodan, et ta õpetab ka 3le uuele orhideele samad kombed külge:)
This time I wont tell you about crafts. I show you my latest and first designs. I have learned this for 4 lessons and I am very pleased. Firstly because I couldnt draw, but my teacher sed that drawing is like writing, you just learn it and then you can.
Other picture is about my 4 orchids. Purple one is 3 years old and bloomed since then. Only 4 months for resting. I hope she will teach others the same.
esmaspäev, märts 13, 2006
Isa tegi / Father made
Seekord ma ei räägi mitte enda tehtud asjadest, vaid minu isa tehtud asjadest. Nagu kunagi enne ütlesin, valmib praegu minu kapp. Osa sellest on nüüd valmis ja kodus meil. See siis 100% isa tehtud ja meie lakitud. Sinna peale tuleb veel kummutile iseloomulik väiksem vitriini osa ka.
Aga isa on meile koju veel vahvat mööblit teinud. Siin valik neist.
This time I will tell you about furniture my father made. This is my cabboard and it is 100% his made and we just painted it.
And here are some more furniture in our appartment made by my father.
neljapäev, märts 09, 2006
Moe ajalugu - Keskaeg / Fahion history - Medevial times
1 suurem ja võimsam kogukond tekkis Karolingide dünastiaga 8 sajandil. Karl Suur lasi end nimelt Roomas keisriks kroonida. Riik hõlmas Sakasamaad, osa Prantsusast ja põhja Itaalia.
Rõivaid tehti endiselt kodustes tingimustes. Jäigad paksud kangad mida kombineeriti nahaga siis. Rõivastus oli lai ja avar ning figuuri ei näidanud. Naistel endiselt rõivaks 2 tuunikat, millest ühel kitsad ja teisel laiav varukad. Peal aga mantel ühelt õlalt kinni.
11 sajandil on rahvas enam vähem oma rändamised lõpetanud. Selleks ajaks on rahva arva ka kõvasti kasvanud, lapsi oli peres palju ja tekib vajadus kehtestada pärimises vanema poja õigus. Maad pole ju mõtet jagada väikesteks tükkideks. Ülejäänud lapsed, kes maad valitsema ei saanud pidid minema kas kloostrisse või sõjaväkke. 11 sajandil tulevad esimesed ristisõjad. Haridust jagatakse enamasti kloostirtes. Kusjuures ka nunnad on väga haritud.
Trubaduuride ajastul 10-11 sajand on lembelüürika ajastu ja kirjeldab väga täpselt milline pidi üks ideaalne naine olema. 1. naine pidi olema abielus. Trubaduur ei tohtinud vallalise naise järele üldse õhatagi. Naine pidi olema truu, lahke, habras, õrn, kõndima hõljudes maa kohal (naised käisid kikivarvukil), pisikesed käed, peened pikad sõrmed, kael nagu luigel, lokkis kuldsed juuksed vööni, silmad rohelised v sinised, süütu pilk maas ning kahvatu jumega.
Kaela pikkust sai juurde, kui kukalt raseerida. Süütu ilme saavutamiseks kitkuti välja kulmud ning joonistati õigele kohale. Samuti raseeriti otsaeest juukseid. Kahvatu jume jaoks tehti tuha ja äädika segu, aga et põsed oleks punased pidi jooma veini. Samas liialdada ka ei tohtinud, muidu oli nina ka punane.
Naised olid tol ajal targad, oskasid lugeda ja ladina keelt. Samuti tunnevad meditsiini ja oskavad peret planeerida. Lapsi saadi nii palju kui jõukus lubas. Osa meditsiinilisest tarkusest võib pärineda näiteks araabiast, kuna sinna, Pühale Maale, tehti palverännakuid.
Romaani kostüüm
Naistel endiselt 2 tuunikat kitsa ja laia varukaga ning vöötatud, peal mantel. Meestel tuunika, püksid ja mantel. Püksid loomulikult veel 2 osas säärtega ja ilma jalgade vahelise õmbluseta. Varuka lõiget samuti veel ei tuntud. On kas ühes tükis või kandiline külge õmmeldud varukas. Peakatteid on meestel palju. Mitteabielus naine kannab pärga ja lahtisi juukseid, abielu naine peab kandma kinniseid juukseid, kuna juukseid peetakse suureks võrgutamise vahendiks. Lauba narmaid e. tukka ei kanta ja põlastatakse. Ehetest kasutatakse palju sõrmuseid ja kellukesi. Kelluke näiteks kapuutsi otsas. Näiteks räägitakse legendi ühest rüütlist, kes truniiril kandis 500 kellukest.
12 sajandil tekib esimest korda probleem, et kuna keha peab varjama aga mehe ja naise keha erinev, peaks ka riided erinevad olema. Naised tahavad riideid veidi kitsamaks teha, aga kuidas seda saavutada. Pole ju ilus, kui pead olema graatsiline luik aga seljas on sul 2 kotti. Seega tuleb ju leiutada midagi, mis natukenegi aitaks oma ilu ja graatsiat rõhtuda.
Küljele teha voldid ja krookida kleit kokku. Aga palju volte pole ka väga ilus
Tehakse õmblus seljale, kust saab õgvendada. Aga seda ainult alumise tuunika puhul. Samas kui palju õgvendada, ei mahu enam hästi kleidi sisse.
Pannakse seljale paelad ja nii saab vajadusel kleiti järgi lasta. Pealmine kleiti on endiselt suur.
12 sajanist on pärit ka uudne leiutis - kindad. Esialgu kandis neid mees. Kindad olid nahast. Sellest momendist, kui naine ka kindad kätte tõmbab, tekib kinnaste kandmise reglement. Meieni on sellest säilinud tervitamisel kinda ära võtmine käest. Samas läks nende reglement kole keeruliseks. Kes millise seisuse juuresolekul kindaid kanda võis, ning mehed ei viitsinud sellega enam tegeleda ja loobusid reglemendist. Teine uudne leiutis tuleb sisse araabiast. Nimelt pärinevad sealt nööbid, aga neid pole palju esialgu.
12 sajandin lõike arengus toimub samuti üks suur pööre. Nimelt õmmeldakse esimest korda püksisääred omavahel kokku. Aga tekib probleem istudes... midagi käriseb. Asi lahendatakse jalgade vahele kiilu (rombi või ruudu) õmblemisega. Ülalt hoiab pükse endiselt nöör.
Pildid pärit
historyguide.org
www.siue.edu
Well This time wea are talking abour medeivial costume. It satarts like Roman costume with 2 tunic, one with slim and other with wide sleevs.
2 eventions that came that time were cloves and buttons.
this was time when trouses wasn't any more 2 seperate sleev but now they were trouses like we know them now. but pattern was little bit different.
teisipäev, märts 07, 2006
Bonnet Girls
Teine vahva kunstnik, kes olemuselt sarnaseid pilte loob ja kellele Aet juba ka oma blogis vihjas on Sarah Kay. Tema pilte võib vaadata näieks siit
Bonnet Girls'i homepage is one of my fawourites. This is little bit different form usual quliting. Helen Scott creats these wonderful bonnet girls and pictures are wonderful.
Other interesting artist is Sarah Kay. Her work you can see here. I think tehse two are little bit similar.
reede, märts 03, 2006
viimased pisted / Last stiches
Ja tegelikult, arvestades seda, et mu kodu praegu rohkem nagu lakkimise töökoda välja näeb, ei saagi seal eriti midagi lõnga ja kangaga teha. Aga mõtteid ja soove on palju. Nimelt alustasin Paides kinnastega. Parem ikka hilja kui mitte kunagi. Ja praegu lubatakse seda talve ikka pikemalt. ja siis peaks veel natuke õmblema, sest veebruari kuu kott 12koti projektis jäigi tegemata. Aga mu niplispitsi padi nõuab uut kotti. Ja sellist SUURT.
HUH. Making designs for magazines is quite difficult. First you don't have inspiration and when you do then deadline is here and last stitches I made this morning at work. I know it is not nice but I can't help. Anivay I have made lot of things for magazines but I can’t show them before publishing. But soon I can.
Now I can't do anything with wool or cloth at my home because it is like ware zone. We are painting our cupboard. But I have some wishes. I started some mittens in Paide. And better late than never. And I should sew some things also, because my 12bags project for February is missing and I need bobbin lace pillow bag.
neljapäev, märts 02, 2006
Moe ajalugu - Rooma / Fashion history - Rome
Huvitav fakt vanast roomast on, et lastega naine oli kõige väärtuslikum. Siis võis kindel olla, et ta ka edaspidi järglasi saab. Naise iluideaaliks oli tumedate kulmude, pruunide silmade aga heleda nahag ja juustega naine.
Rooma mehe ilu on aga sõjamehelikkuses.
Kõige alumisel kihil riietuses oli tuunika. 2 õla ja 2 küljeõmblusega särgi moodi asi. Ainult patriitsidel tohtis olla tuunika ees külgedel 2 triipu. Varakristlik kultuur toob tuunikale kitsad varukad.
Püksid võivad pärineda Germaaniast või Pärsiast. Pükse kantsid osad patriitsid, kes võtsid vastu ristiusu. Arvatavasti olid püksid sääre kaupa ja ülevalt nööriga ümber kõhu kinnitatud. Jalgade vahelist õmblust ei olnud.
Esimest korda rõivaste ajaloos näitab rõivastus kui selline klassi kuulumist. Nimelt tohtis ainult valitsev klass riietuda toogasse.Tooga mähkimist õpetatakse koolis. Tooga on 5,5x3,5 m riide tükk. Toogat koolutati, et see paremini selga istuks. St venitati õigest servast veidi lokkima. Tooga oli piisavalt ebamugav kanda ja seetõttu sellega ei reisitud.
Kõik naised kudusid oma rõivasteks vajalikud kangad ise. Ka keisrinna kudus.
Võimalik et esimesed bikiinid pärinevad Roomast.
Naised kandsid alusrõivana tuunikat, mille peal on stoola - õhuke ja ilus särk. Siid on tol ajal kallis ja kaalutakse kullaga samas kaalus. 1 kg kulda = 1 kg siidi. Tuunika ja stoola peal peab olema vöö, mis märgib patriitsil seisust.
Roomlastel olid häsit uhked soengud. Hiljem hakati tegema ka parukaid. Paljud neist olid blondid ja soeng oli kohe parukal. Kui soeng tehti oma juustest siis soengu sisse pandi karkass, et see kõrgem oleks. Lõpuks jõudsid roomlased ka selleni, et esivanemate marmorist surimaskidele tehti vahetatavaid marmorist soenguid.
Esimesed ordenid pärinevad Roomast. Neiks olid metallist käevõrud, mis iga kord tehti valmis vastavalt kangelasteole.
Kõrvarõngaste esialgne idee oli, et mida suurem kõrvarõngas, seda parem kaitse igatsugu pahalaste (vaimud) vastu, kes tahavad su pähe läbi kõrva augu ronida.
pildid pärinevad costumes.org lehelt
kolmapäev, märts 01, 2006
4
•Sekretäri praktika Järva Maakohtus
•Raamatupidamise praktika ehitusfirmas
•Ettekandja Oldehansas
•Süsteemi konsultant (IT, arvutid ja hunnikute viisi bugisid)
4 Jobs:
•Secretary
•Accountant
•Waitress
•System consultant
4 filmi, mida ikka uuesti ja uuesti vaataksin:
•Siin me oleme
•Mehed ei nuta
•Ooperifantoom
•igatsugu muinasjutud
4 films that I like
•Here we are Estonian old film
•Men don't cry Estonian old film
•Phantom of the Opera
•Different fairitails
4 kohta, kus ma olen elanud:
•Paides
•Tallinna Tehnikaülikooli 1 ühikas 4 korrus
•Tallinnas Kristiines
•Igal suvel vähemalt 2 nädalat telgis tsikliga reisides :)
4 palces where I have lived
•Paide (hometown)
•Tallinn Technical Universitu I dormitory 4 floor
•Tallinn Kristiine
•Every summer few weeks in the tent (Travelling with motobike)
4 teleseriaali, mis meeldivad:
•Monk
•Friends/Sõbrad
•loodussarjad
4 series I like
•Monk
•Friends/Sõbrad
•Nature films
4 websaiti, mida ma iga päev külastan:
•Kullaketrajad
• Eesti Käsitööblogid
• Kodu Kauniks
4 websaiti, what I visit every day:
•Kullaketrajad
• Eesti Käsitööblogid
• Kodu Kauniks
4 kohta, kus olen käinud puhkamas:
• Norra mootorrattaga... Tahan tagasi (pulmareis)
• Tsehhi mootorrattaga ... Tahan ka tagasi
• Ümber Eesti mootorrattaga
• Egiptus lestadega ;)
4 paces I have visited:
• Norway with bike... want back
• Czech with bike... want back
• Around Estonia with bike
• Egipt lestadega ;)
4 lemmiktoitu:
• Ema kartulisalat
• isa korjatud murakatest moos pannkoogiga
• mehe tehtud sooal lõhe
• minu tehtud tordid
4 fawourite food:
• Mom's potatoe salad
• Fathers made wild berries jam with pancakes
• husbands made salted salmon
• cakes made by me
4 kohta, kus praegu tahaksin olla:
• Tsikli ja mehega norras
• Jamaical
• Islandil - sinna ma kunagi saan ka
• Maal
4 kohta, kus praegu tahaksin olla:
• Norway with husband and bike
• Jamaica
• Iceland - I will go there someday
• In the country
4 blogijat, kes veel võiksid neljast asjast kirjutada:
Asja
Koduhaldjas
Kuduv koeraomanik
No ja Mannile tuleb veel pinda käia :)