esmaspäev, märts 27, 2006

SP7


Täna oli tõeliselt super päev. Kõigepealt saatsin ise ära oma SP6 sõbrale paki. Suure eesti lõngu, heiet ja villa täis paki, kus vahel veel Praakli raamatud eesti kindakirjadest ning sokolaadi ja natuke pärleid. Aga ma sain ka oma paki, või õigemine 2 pakki täna. Ja mida kõike sealt seest ei leidnud. Väga vinget puuvillast ja käsitsi värvitud siid lõnga. Sokolaadi ja mõned märgid ning vahva mõõdulindi. Aga ka väga head pliiatsid moe joonistamiseks ja raamatu Dresses in detail around the world. See on tõeliselt ilus ja huvitav raamat.

Today is really good day. I sent my last package to my SP friend. I hope she is satisfied with 3 books about Estonian mitten patterns and Haapsalu lace patterns. Also I sent her some yarn and for her spinning hobbi some wool also. All from Estonia. And because she is chocolate friend she got some dark coffie choclolate and dark choclolate with cherryes.

But I myself got 2 packages from my friend. She really surprised me with these amaizing yarns and book. Thank you and hug to you. There is some cotton and some hand dyed silk, some chocolate and measuring tape. And there was really good pencils for drawing fashion designs and book about Dresses in detail around the world
. Oh I just love it.

2 kommentaari:

Kuuvarjutus ütles ...

oo, see raamat on küll väärt värk :) Võta ta Rapla kaasa, lehitseks ka :P

Wye Sue ütles ...

She REALLY does love the package, thank you for spoiling me with wonderful things :-)
Will post properly tomorrow !